Şişirme Kalıpları

ŞİŞİRME KALIPLARI

Genellikle ambalajlama sektöründe çok miktarlarda kullanılan içi boş plastik eşyalar şişirme kalıpları ile üretilmektedir.

Şişirme kalıbı, içi boş plastik eşyaların (şişe, bidon, tüpler, tanklar, kavanozlar, yakıt depoları vb.) üretiminde kullanılan, iki kalıp yarımından oluşan, şişirilecek eşyanın dış hatlarını oluşturan, demir, çelik, alüminyum alaşımlı malzemelerden yapılmış hassas seri üretim araçlarıdır.

Plastik şişirme kalıpları işçilik, zaman, enerji ve malzeme tasarrufu sağlayarak üretim maliyetlerini minimum seviyelere çeker. Üretimde otomasyonu sağlar. Kısa zamanda yüksek kalitede, düşük hata oranları ile şişirme işlemleri gerçekleştirilir.

Üretilecek ürünün dış çeperleri simetrik olarak kalıp yarımlarına işlenir. Kalıp kapalı konumda iken şişirilecek ürünün bütününü oluşturur. Şişirme kalıpları şişirme teknolojisine göre tasarlanır. Ekstrüzyon şişirme teknolojisi ve enjeksiyon teknolojisinde kullanılan kalıplar birbirinden farklı tasarımlara sahiptir.

Kalıbın hassas karşılamasını sağlayan kılavuz kolon ve burçlar, konik kitleme elemanı, soğutma kanalları, kalıp boşluğu, gövde, çene, bağlantı plakaları standart olarak kalıplarda bulunur.

WhatsApp chat