Plastik Enjeksiyon Kalıp

A ) PLASTİK ENJEKSİYON KALIBI

Kullanım amacına göre en fazla plastik çeşitinin üretildiği kalıplardır. Enjeksiyon ocağı içinde eritilen plastik hammaddesi kalıbın içine yüksek basınçla enjekte edilir. Kalıbın içinde soğuyan plastik kalıbın şeklini alır. Bu işlemin süresi saniyelerle ölçülebilecek kadar kısa bir sürededir. Bu yöntemle çok hassas ölçülerde plastik parçalar üretilebilir. Uygunsuz ürünler tekrar geri dönüştürülüp şekillendirilebilir.

B ) TERMOSET KALIBI

Bu tür kalıplarda enjeksiyon kalıplarından farklı olarak termoset ve kompozit plastikler yüksek ısı ve basınç altında pişirilerek kalıbın şeklini alması sağlanır. Üretim esnasında taşma çapakları oluşur bu çapaklar dolaplama zımparalama ve vibrasyon gibi işlemler uygulanarak temizlenir. Bu yöntemle şekillendirilen plastikler tekrar geri dönüştürülemez. Pişmiş ekmeğin tekrar un haline getirilememesi gibi.
Örnek ürünler: Bakalit elektrik malzemeleri,Melamin tabaklar,Kül tablaları vs.

C ) TERMOFORM (VAKUM) KALIPLARI

Bu kalıplama yönteminde termoplastik grubuna giren plastiklerden üretilmiş levha ısıtılır ve vakumla kalıbın üzerine emilerek ürünün formunu alması sağlanır.

D ) ŞİSİRME (BLOW MOLD) KALIPLARI

Bu ürünlere en iyi örnek şişelerdir. Ergimiş plastik boru şeklinde ocaktan akarken. Kalıbın arasına hapsedilir ve bir noktadan içine basınçlı hava verilerek kalıbı içinde şişirilir. Kalıp içinde soğuyan plastik kalıbın şeklini alır.

E ) EXTRÜZYON KALIBI

Extrüzyon ocağında eritilen plastik kalıp içinden sürekli olarak akıtılır ve kalıp çıkışında hava veya su ile soğutulur. Pencere kapı profilleri,hortumlar,kablolar vs. bu yöntemle üretilir.

F) ROTASYON TEKNOLOJİSİ

ROTASYON TEKNOLOJISI

Rotasyon teknolojisi, karmaşık ve yekpare formlar üretmeye uygun bir teknolojidir. Kalıp maliyetleri enjeksiyon, şişirme v.b. teknojilere kıyasla daha uygun olduğu için, düşük üretim rakamlarında başvurulacak yegane plastik üretim teknolojisidir. Bu teknolojide kalıplar sac ve alüminyum olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

SAÇ ROTASYON KALIPLARI

2,5 – 3 mm. kalınlığında HRP saca, el işçiliği ile şekil verilerek yapılan kalıplardır. Özellikle büyük ürünlerde (su depoları gibi) tercih edilirler. Avantajları kalıp maliyetlerinin uygun olmasıdır. Ancak el işçiliği ağırlıklı olarak yapıldıklarından ve montajları sacın kaynatılmasıyla olduğundan hassas kalıp ölçüleri ve mükemmel yüzey kalitesi elde edilemez. Ölçüleri hassas olmayan, güzel yüzey kalitesi gerektirmeyen ürünlerde sac kalıp yapmak doğrudur..[ad#cnc336x280]

PLASTİKLERİN ROTASYON TEKNİĞİ İLE İŞLENMESİ

Cisimlerin bir merkeze bağlı değişik dönme yolları izleyerek hareket etmesine rotasyon (döngü)adı verimektedir. Plastiklerin yüksek hızda ve farklı eksenlerde döndürülmesi ile elde edilen merkez kaç kuvvetinden faydalanılarak şekillendirilmesine rotasyon tekniği adı verilmektedir Plastik hammadelerin şekillendirilmesi için kullanılan üretim yöntemi olan, rotasyon kalıplama teknolojisi ile çok sayıda plastik araç ve gereçlerin üretimi gerçekleştirilmektedir.
Plastik hammaddeye rotasyon tekniği kullanılarak şekil verilmesinin temel amacı, sahip olduğu şekli karmaşık veya ölçüleri çok büyük malzemelerin üretimini mümkün hale getirmesidir.
Rotasyon, bitmiş olan ürünün üzerine eklenebilecek olan parçaları üretim esnasında parçaya eklemeye izin verir.(insert parçalar, flanşlar) Renklendirme maddesi hammadde içerisine katıldığı için, çıkan ürünü boyama işlemine gerek kalmaz. Rotasyon ile üretilmiş plastik ürünler, metal ve fiberglasa göre daha hafif olması sebebiyle, taşınması kolay ve daha ucuzdur. Mamuller dayanıklı, uzun ömürlü ve korozyona dayanıklıdır..

ROTASYON KALIPLAMA

Uygun plastik hammaddeye, genellikle büyük boyutlu plastik ürünlerin (çocuk parkları, bidonlar v.b.) imalatı için istenilen ürün boşluğuna göre hazırlanmş şeklini kazandıran kalıplara plastik rotasyon kalıpları denir.

PLASTIK ROTASYON KALIP ELEMANLARI

Genelde bir rotasyon kalıbında; metal ayırıcı, flanşlar, civatalar, havalandırma boruları bir kalıbın vazgeçilemez elamanlardandır.
Bunların dışında Rotasyon kalıplarının vinç zincirlerine bağlanmasını sağlayacak kısımlar vardır. Ayrıca iki parçalı imal edilen Rotasyon kalıplarının parçalarının birbirlerine emniyetli birleştirilmesi için metal kelepçeler kalıba ilave edilmiştir

ROTASYON KALIPLARI İMALATINDA KULLANILAN MALZEMELER

Rotasyon tekniği ile üretimde plastik hammaddeye şekil veren kalıpların imal edilmesinde çoğunlukla DKP saç malzemesi kullanılmaktadır. Rotasyon kalıbının yüksek basınç altında çalışmaması nedeni ile kalıp ince kalınlıklı saç malzemeden üretilmektedir. Kalıplar daha bazı durumlarda alüminyum malzemelerden de üretilebilir.

ROTASYON KALIPLARINDA ÜRÜN BOŞLUĞU VE ÖZELLİKLERİ

Ürün boşluğu, imal edilecek ürün ölçü ve şekline göre hazırlanan kalıbın, iç kısmındaki plastik hammaddenin konulduğu bölümün adıdır.

Kalıpta ürün boşluğu, plastik ürünlerin ölçülerine göre çekme payları göz önünde bulundurularak üretilir. Ürün boşluğunun içine plastik hammadde konularak ürün imal edileceği için yüzeyinin parlak ve pürüzsüz olması istenir. Ayrıca ürün boşluğunun yüzeyindeki kaba pürüzlerin temizlenmesi için metal tel fırçalar ve zımparalar kullanılır. Kalıp alüminyum malzemeden yapılmışsa iç yüzeye krom kaplama yapılarak parlaklık kazandırılır. Elde edilecek ürün özelliğine göre ürün boşluk yüzeyi kumlama tekniği ile kaplanarak da parlatılabilir. Bu teknikte, parlatılacak yüzeye mikron ölçülerindeki kum taneleri püskürtülür. Kullanılan bir başka yüzey parlatma tekniği de yüzeyin tefllonla kaplanmasıdır. Bu teknikte ise yüzeye mikron ölçülerinde kalınlığa sahip parlak teflon malzeme ile kaplanır.

ROTASYON TEKNİĞİNİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Plastik hammaddeye rotasyon tekniği kullanılarak şekil verilmesinin temel amacı, sahip olduğu şekli karmaşık veya ölçüleri çok büyük malzemelerin üretimini mümkün hale getirmesidir.
Rotasyon, bitmiş olan ürünün üzerine eklenebilecek olan parçaları üretim esnasında parçaya eklemeye izin verir.(insert parçalar, flanşlar…) Renklendirme maddesi hammadde içerisine katıldığı için, çıkan ürünü boyama işlemine gerek kalmaz. Rotasyon ile üretilmiş plastik ürünler, metal ve fiberglasa göre daha hafif olması sebebiyle, taşınması kolay ve daha ucuzdur. Mamuller dayanıklı, uzun ömürlü ve korozyona dayanıkldır.

ROTASYON TEKNOLOJİSİNİN DİĞER AVANTAJLARINI AŞAĞIYA AÇIKLANMIŞTIR.

 • Kısa üretim süresi
 • Çift cidar imkânı
 • Köpük doldurabilme imkânı
 • Az üretim adetlerinde de, yüksek üretim adedinde olduğu gibi ekonomik özellik
 • Uygulamaya göre hammadde seçimi
 • Hurda miktarındaki azlık
 • Keskin köşelere ihtiyaç duyulması sayılabilir.

YUKARIDA ÜSTÜN YÖNLERİ SAYILAN ROTASYON TEKNİĞİ İLE PLASTİĞİN ŞEKİLLENDİRİLMESİ TEKNİĞİNİN KULLANIMINI ZORLAŞTIRAN ETKENLER AŞAĞIYA AÇIKLANMIŞTIR.

 • Nispeten düşük üretim hızı, şişirme ile kalıplama ile kıyasladığımızda rotasyonla üretimde yılda yüzlerce, binlerce, on binlerce ürün üretilmektedir. Yılda milyonlarca üretim söz konusu olduğunda enjeksiyon veya şişirmeye bakmak gerekir.
 • Sınırlı çeşitte hammadde kullanımı toz LLDPE rotasyonla kalıplama için en ideal malzemedir, fakat her tasarıma da el verişli değildir. Ne yazık ki kalıplanabilir polimer limitlidir; böylece PE ile yapabileceklerimiz de kısıtlıdır.
 • Büyük ölçülere sahip atelye ortamına ihtiyaç duyulması, ayrıca yükleme ve depolama işlemlerinin gerçekleştirilmesi için çok geniş alanlaraihtiyaç duyulması
 • Rotasyon tekniği ile üretimi plastik şekillendirme sektöründe zor yatırım yapılan ve az sayıda fabrika açılan bir üretim dalı olarak kalmasına neden olmuştur.
 • Rotasyonla plastiklerin şekillendirilmesi metodun da üretimi gerçekleştiren makinlerinin ilk göze çarpan özelliği boyutlarının büyüklüğü olmasıdır. Büyük ölçülere sahip ürünlerin kalıplarının içersinde rahatlıkla dönmesi için rotasyon makine boyutu da büyümektedir.

ROTASYON MAKİNELERI İKİ ANA BÖLÜMDE İNCELENEBİLİR;

 • Fırın bölümü; Plastik ürün kalıbının hammadde ile beraber içne konduğu, uygun sıcaklıkta hammadenin doğru şekli alması için belirli zaman aralığında pişirme işleminin gerçekleştiği bölümün adıdır.
 • Araba bölümü; Rotasyon üretimini gerçekleştiren kalıpların fırın içine girme ve çıkma hareketini gerçekleştiren mekanizmadır.

AŞAĞIDA BİR ROTASYON MAKİNESİNE AİT KAREKTERİSTİK ÖZELLİKLER AÇIKLANMIŞTIR.

Makine çalısma sistemi ;

 • Isıtma Sıstemı
 • Sanzuman Kısımları (Dc Motor)
 • Sürücülü sistem
 • Kapı Kontrolleri (Pnömatik)
 • Makinede Ihtıyaca Uygunluk

AŞAĞIDA 3 KOLLU İMALAT YAPABİLEN BİR ROTASYON MAKİNESİ GÖRÜLMEKTEDİR.

Makinede şu özellikler bulunmaktadır.

 • Yükleme istasyonu.
 • Mazot, fuel-oil veya doğal gaz ile ısıtılan pişirme istasyonu.
 • Havalı soğutma istasyonu.
 • Kalıp büyüklüğü maksimum 100cm.
 • Polietilen ve PVC imalata uygun.

PVC Top imalatında herbir kola 78 adet 9cm’lik kalıp veya 44 adet 13cm’lik kalıp monte edilebilir. Değişik gramajlardaki top kalıpları aynı anda bağlanabilir.

ROTASYONEL KALIPLAMA MAKİNESİNİN ÜNİTELERİ

Rotasyonel kalıplama işlemini gerçekleştiren Rotasyon Makinesini aşağıdaki ünitelerle inceleyebliriz.
Yanma Odası ve Isıtma Kabini:Yanmayı sağlayan 1 adet brulör ve ısıyı homojen olarak fırına dağıtmayısağlamak için 1 adet fon bulunmaktadır. Yanma özel kazan içinde yapılmaktadır. Bu ısı yanma odasından fanlar yardımı ile ısıtma kabinine aktarılır ve böylece kalıp ısısı artarak amaca ulaşılır.

Kalıp Değiştirme İstasyonu: Kalıplar U ve düz kol olarak konumlandırılır. Motorlu arabaların üzerinde bulunan kolların üstüne bağlanır. Kalıplar sipariş doğrultusunda talebe göre manuel olarak operatör tarafından bağlanır.

Soğutma İstasyonu: Kalıp ısıtma istasyonundan çıkarılarak soğutma istasyonuna gönderilir ve burada kalıp değiştirme istasyonu bölgesine gerektiğinde arabaya bağlı kollar üzerine bağlı kalıp değişik dönme yolları kullanarak hava veya su kullanılarak soğutma işlemi serbest soğutma şeklinde gerçekleştirilir.

Kalıp Bağlama Ünitesi: Rotasyon kalıpları imal edildikten sonra arabaya bağlı dönme kollarına operatör tarafından bağlantı elemanları (cıvata ve somun) kullanılarak sabitlenir

Makine Isıtma Ünitesi: Isıtma için LPG (Likit Petrol Gazı) ile çalışan otomatik kontrol sensörlü çalışacak ve buna bağlı olarak 1 adet fan ile görev yapmaktadır. Isıtma aşaması boyunca kalıp 2 eksen yolunda yavaş yavaş döner. Buna iki eksende dönme denir. Isı, kalıp içerisindeki üretilecek ürünün ağırlığı kadar konulan malzemeyi eriterek kalıbın iç yüzeyinin şeklini alması sağlanır.

Rotasyon tekniği ile üretim yapan makinelerin, plastik hammadde işleyen diğer tezgâhlar gibi üretime başlanmadan önce, üretim devam ederken ve üretim sona erme zamanlarında değişik ayarlarının yapılması gereklidir. Ayrıca ayarların değişen ürün özelliklerine göre değişen değerlerine dikkat edilmeli ve ayar bilgi bankası oluşturulmalıdır.

Rotasyon tezğahlarında yapılan ayarları; Dönme hızı, Hammadde miktarı Dönüş zamanı , Isı değerleri ,Soğuma zamanının ayarlanması bölümleri ile inceleyebiliriz.

DÖNME HIZININ AYARLANMASI

Rotasyon makinelerinde iki eksende(x-y) dönme gerçekleşmektedir.Rotasyon kalıbının Dönme hızını etkileyen iki önemli faktör vardır. Bunlar;
İmal edilen ürünün şekil, boyut ve malzeme özellikleri:
Ürün özelliklerine dikkat edilerek kalıbın dönme hızı değişir. Büyük boyutlu bir tankın dönme hızı ile küçük boyutlu bir çöp arabasının dönme hızları ölçülerindeki farklılıklarından dolayı aynı olmaz.
Dönme hızı oranları ayrıca makineye bağlanan kalıbın fiziksel özellikleri ile ilgili olup bunlar; girinti-çıkıntıların yoğunluğu, kalıp içerisindeki hammaddenin hareket edebilme kabiliyeti, elde edilmek istenen mamülün et kalınlığı ve en önemlisi nerede ne kadar bir kalınlık istenmesi gibi özelliklere dikkat edilmelidir.

Kalıbın imalat aşmasındaki bulunduğu istasyon yeri:
İki farklı istasyon mevcuttur. Yanma odası ve ısıtma kabinini istasyonunda ki dönme hızı ile soğutma istasyonunda kalıbın dönme hızları farklıdır. Isıtma istasyonunda, kalıp içersinde ki hammadde ısıtıldığı ve kalıp iç yüzeyine sıvanıp şekil alması istendiği için dönme hızı ayarı soğutma istasyonunda göre daha hızlı olmalıdır. Her iki istasyonda da dönüş zamanının ayarı, Otomatik zaman ayarlayıcı paneller yardımıyla elektronik veya manuel olarak ayarlanabilir.

DÖNÜŞ ZAMANININ AYARLANMASI

Rotasyon kalıbının dönüş zamanına, kalıbın dönüş hızına etkileyen faktörler dikkate alınarak karar verilir. Kalıbın boyutu, ürünün et kalınlığı ve kullanılan hammadde türü, kalıbın dönüş yaptığı istasyonunun adı gibi değişkenler kalıbın dönüş zamanını etkiler. Yandaki resimde da soğutma istasyonunda dönen bir rotasyon kalıbı görülmektedir.

HAMMADDE MİKTARININ AYARLAMASI

Hammadde miktarı talep edilen malzemenin kalınlığı ile ilgili olup, malzemenin et kalınlığı anlamına gelir. Hammadde miktarı hesaplanırken ürünün yüzey alanı hesaplanıp (cm2) bunu hammaddenin yoğunluğu ve istenilen et kalınlığı (cm2) ile çarptığımızda ne kadar hammadde kullanılacağını tespit etmiş oluruz.Yapılan hesaplamalarda LLDPE malzemenin yoğunluk değeri < 0,935g/ cm3 alınır.

ISI DEĞERLERININ AYARLANMASI

Kalıplar için ısı değerlerinin ayarlanması, Rotasyon tezgahında kullanılan ısıtma sisteminin çalışma tekniği ile ilgili olup, bunları aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz;

 • Doğalgaz
 • Lpg
 • Mazot
 • Elektirik enerjisi gibi

Isıtma sistemi ilk üç sistem için brülör aracılığı ile gerçekleşir, diğer ve pek tercih edilmeyen yöntemde ise elektrik enerjisi ile rezitanslar kullanılarak fırın içerisinde kalıplar ısıtılır. Fırın sıcaklığı ısıtma kabini içersine yerleştirilmiş termocupullar yardımıyla elektronik olarak ayarlanır ve ısı kontrolü tezgah kontrol panosundan ilgili göstergeden takip edilerek doğru dereceye ayarlanır.

 • Otomotiv Konnektör (quick connector) kalıp ve imalatı baskısı
 • Medikal ürünlerin kalıp imalatı ve baskısı

PLASTİK ENJEKSİYON KALIP KULLANAN SEKTÖRLER

Otomotiv,Beyaz Eşya,Hediyelik,Sağlık,Temizlik


WhatsApp chat